Plantea.pl - kosmetyki naturalne
Kochani, rozpoczynamy cykl notek o cennych składnikach naszych kosmetyków. Chcemy, abyście poznali bliżej każdy z nich, są naprawdę niezwykłe
" />

Sodium Hyaluronate, czyli ponadczasowy składnik kosmetyków.

0
Dziś na tapetę weźmiemy pewnie Wam dobrze znany składnik - kwas hialuronowy, a konkretniej sól sodową kwasu hialuronowego (Sodium Hyaluronate). Zapraszamy do lektury 📚
 
Zacznijmy zatem od początku
 
Kwas hialuronowy należy do grupy związków zwanej glikozaminoglikanów (GAG), czyli inaczej mówiąc polisacharydów. HA zbudowany jest z dwóch rodzajów cukrów połączonymi wiązaniami β-1,3 oraz β-1,4. Brzmi słodko, a wygląda tak:
Z lewej cząsteczka kwasu D-glukurunowego, z prawej N-acetylo-D-glukozamina
 
 
Dzięki swojej budowie chemicznej tworzy szkielet, coś w rodzaju rusztowania dla skóry. Skóra jest sprężysta, promienna, łatwiej radzi sobie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
 
Idziemy dalej, inną klasyfikacją HA jest jego przynależność do biopolimerów, czyli długołańcuchowych związków, bio- dlatego, że występuje naturalnie w naszej skórze i to właśnie w postaci soli sodowej (Sodium Hyaluronate). Jednym z kluczowych zadań kwasu jest jego zdolność do wiązania wody, który stanowi rezerwuar wilgoci.
 
__________
 
Wiecie ile wody 💧 pochłania
kwas hialuronowy?
1g HA ma zdolność do wiązania
6 litrów wody!
__________
 
Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że HA to związek nietoksyczny, nieuczulający, niedrażniący, dlatego że każdy z nas ma go w swojej skórze.
 
W organizmie człowieka o masie 70kg znajduje się ok. 15 gramów kwasu hialuronowego z czego 1/3 ulega ciągłej wymianie w ciągu dnia. Jak myślicie, gdzie w naszym ciele mamy najwięcej HA? W oku (ciało szkliste), w ścianach naczyń krwionośnych, stawach, a największe ilości występują w skórze, a konkretnie w przestrzeniach międzykomórkowych i skórze właściwej.
 
__________
 
Największe ilości kwasu
hialuronowego występują
w naszej skórze.
__________
 
Smutna wiadomość jest taka, że wraz z wiekiem niestety ilość HA zmniejsza się 😞, dlatego też musimy go dostarczać dla utrzymania dobrej kondycji skóry. Między 25 a 50 rokiem życia ilość HA spada o ok. 50%. Daje się to poznać po kondycji skóry, która przestaje być odporna na działanie czynników zewnętrznych, traci koloryt, pojawiają się zmarszczki mimiczne. Nie martwcie się, jest na to sposób poprzez aplikację odpowiednich preparatów, które silnie nawilżą skórę oraz będą utrzymywać wilgoć przez dłuży czas.
 
Skąd się bierze kwas hialuronowy?
 
Dwóch amerykańskich naukowców Karl Mayer i John Palmer, jako pierwsi w 1934r. wyizolowali kwas hialuronowy z ciała szklistego oka krowy. Obecnie nie praktykuje się pozyskiwania HA z materiału zwierzęcego. Biotechnologicznie kwas powstaje poprzez fermentację przy udziale szczepów bakterii Streptococcus, czy Pasteurella.
 
__________
 
Biotechnologicznie kwas
hialuronowy powstaje poprzez
fermentację przy udziale
szczepów bakterii
Streptococcus, czy Pasteurella.
__________
 
Taka forma pozyskiwania kwasu nie niesie ryzyka zakażenia międzygatunkowego, ponieważ praktycznie identyczny skład tak otrzymanego HA w porównaniu do tego, który występuje w organizmie ludzkim uniemożliwia uruchomienie mechanizmów obronnych.
 
Wielkość ma znaczenie
 
Masa cząsteczkowa hialuronianu waha się od 100 do 10 000 kDa, a co za tym idzie jego biologiczne funkcje zależą od długości łańcucha polisacharydowego. Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy (HMW) hamuje reakcje zapalne, zaś niskocząsteczkowy kwas hialuronowy (LMW) pobudza proliferacje (czyli namnażanie) komórek), produkcję cytokin (wpływają na pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej).
 
Znaczenie hialuronianu w kosmetyce
 
Najlepszym sposobem na kompleksową pielęgnację kwasem hialuronowym jest połączenie więcej niż jednej wielkości cząsteczek, np. kwas wysokocząsteczkowy z niskocząsteczkowym. Dlaczego? HA niskocząsteczkowy ma zdolność do przenikania nieco głębiej, nie pozostaje na powierzchni skóry. To przynosi szybszy efekt w wypełnianiu zmarszczek. HA wysokocząasteczkowy, tworzy hydrofilowy film na powierzchni skóry chroniąc warstwę rogową przed nadmiernym odparowywaniem wody (TEWL) i czynnikami zewnętrznymi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl