WOLNE RODNIKI - Czym są i jak wpływają na wygląd skóry?
Wolne rodniki, nazwa na pewno przez wszystkich znana, z angielskiego free radicals. Wg definicji wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, które na swojej ostatniej powłoce mają niesparowany elektron (elektron - cząstka będąca jednym z elementów atomu), co sprawia że są niestabilne i zdolne do reakcji z rożnymi składnikami komórki. Rodniki generowane są przez:
- czynniki środowiska w tym pestycydy, spaliny, nikotynę
- promieniowanie UV ☀️
- skrajne zmiany temperatur 🌡️
- stres 😥
- alkohol
Przykład działania antyoksydantu na wolny rodnik.
Zdjęcie zaczerpnięte z https://www.haleo.co.uk/the-body/antioxidants/
Przykładem mogą być reaktywne formy tlenu RFT (np.H2O2- - nadtlenek wodoru, O2-- rodnik ponadtlenkowy, OH- - rodnik hydroksylowy). W prawidłowych warunkach w organizmie panuje równowaga między utleniaczami i przeciwutleniaczami. Jednak nie zawsze wszystkie procesy przebiegają prawidłowo, co może prowadzić do powstawania nadmiernej ilości wolnych rodników oraz spadkiem aktywności antyoksydacyjnej, co wiąże się ze stresem oksydacyjnym.
__________
Stężenie reaktywnych form
tlenu znacznie się podnosi,
następuje przesunięcie
równowagi w kierunku utleniania,
co prowadzi do uszkodzeń komórek,
a nawet do ich obumarcia
__________
WPŁYW WOLNYCH RODNIKÓW NA SKÓRĘ
Starzenie się organizmu jest procesem naturalnym, od którego nie jesteśmy w stanie uciec.
Niektórym procesem można zapobiegać lub je opóźniać.
Do ważniejszych czynników zaliczamy:
✔️ upośledzenie działania centrum energetycznego komórki, czyli mitochondrium
✔️ ekspresja genów starzenia się
✔️ zmiany hormonalne u kobiet - menopauza, u mężczyzn - adropauza
✔️ coraz słabsze działanie polimerazy DNA (enzymu, który ma za zadanie naprawiać wszelkie błędy)
__________
Rekacje ulteniania zachodzą
w żywności, np. w tłuszczach
zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe
powodując ich jełczenie
__________
SOD
Tajemniczy skrót od SuperOxide Dismutase, jest metaloenzymem który neutralizuje wolne rodniki (o tym co to są wolne rodniki przeczytaj wyżej ☝️). To unikalna forma drożdży w postaci dysmutazy miedziowo-cynkowej (CuZnSOD). Enzym ten naturalnie występuje w organizmie biorąc udział w mechanizmach obrony przed wolnymi rodnikami. Zadaniem SOD jest przekształcenie anionorodnika ponadtlenkowego (czyli tego -> O2•−) w tlen cząsteczkowy O2 i H2O2, która zostaje przekształcona w wodę dzięki katalazie (kolejny cenny enzym).
Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że antyoksydanty enzymatyczne w porównaniu to nieenzymatycznych (np. witaminy) nie zużywają się w procesach neutralizowania rodników, jedynie przyspieszają zachodzące reakcje chemiczne.
Biorąc pod uwagę wpływ promieniowania UV na naszą skórę, a w efekcie starzenie się skóry oksydaza ponadtlenkowa wykazuje największe działanie w porównaniu z antyoksydantami nieenzymatycznymi (witamina E, octan witaminy E, czy witamina C).
OCHRONA PRZED RFT
No dobrze, po tych wszystkich nieciekawych informacjach z wolnymi rodnikami, co zatem możemy zrobić aby im zapobiegać?
- Pierwszą linią obrony są enzymy antyoksydacyjne i białka, które nie dopuszczają do powstawania wolnych rodników. Przykładem może być dysmutaza ponadtlenkowa
- Drugą linią obrony stanowią tzw. zmiatacze wolnych rodników. Do tej grupy zaliczamy m.in witaminy A, E, C (o witaminach kolejna notka już za tydzień)
- Kolejnymi naturalnie występującymi antyoksydantami są karotenoidy i flawonoidy, koenzym Q10, czy kwas alfaliponowy
Należy pamiętać, że skutki niewłaściwej pielęgnacji, będą widoczne dopiero z czasem. Najważniejsze jest zapobieganie, aby jak najdłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem.