Plantea.pl - kosmetyki naturalne
Ostatnim razem pisaliśmy o silnym antyoksydancie, ale w ostatniej notce wspominaliśmy również o witaminach, czyli nieenzymatycznych antyoksydantach

" />

NIEZWYKŁE WITAMINY?

0

Dzisiaj będziemy kontynuować ten temat, ale zaczniemy od końca - od liposomów. Witaminy (A,B3,B5,C,E) zamknęliśmy w liposomach, a dlaczego przeczytajcie sami ⬇️

 

LIPOSOMY - transportery substancji aktywnych
 
Liposomy to mikroskopijne pęcherzyki (ich średnica waha się od 80 do 400 nanometrów - nanometr oznacza jedną miliardową metra!). Zbudowane są z podwójnej warstwy fosfolipidów (które stanowią ważny element budulcowy komórek) podobnych do naturalnych lipidów naskórka. Wyróżnia się liposomy jednowarstwowe ( LUV) oraz wielowarstwowe (MLV).
 

Budowa liposomów
 
Ze względu na swoją budowę (głowa jest hydrofilowa, zaś ogon jest hydrofobowy) podobne są do budowy błon biologicznych. W środku liposomu zamyka się najczęściej substancje aktywne, które są hydrofilowe (czyt. lubią wodę), np. aminokwasy, witaminy, czy substancje rozpuszczalne w wodzie, te zaś dzięki temu zamknięciu w pęcherzyk mogą zostać przetransportowane w kierunku skóry właściwej. Ważnym elementem jest to, że dzięki takiemu upakowaniu substancje aktywne, które są nietrwałe nie zostaną naruszone pod wpływem czynników zewnętrznych ( temperatura, światło, aktywne formy tlenu - o tym już pisaliśmy 👉 https://plantea.pl/pl/n/4).
 
Wszystko to dzieje się poprzez ich wbudowanie w cement międzykomórkowy, regenerują i odżywiają lipidy naskórka, dzięki czemu poprawiają stopień nawilżenia, nadanie skórze gładkości i delikatności.
 
__________
 
Liposomy mają zdolność
do oszukania skóry.
Z racji swojej budowy
przenoszą substancje aktywne dalej.
__________
 
Ok, sprawa liposomów i ich budowy jest już na pewno jaśniejsza. Teraz przejdziemy do witamin. W naszym serum zastosowaliśmy witaminy - A, B3, B5, C i E. Poniżej krótko wyjaśnimy, jakie jest ich zadanie.
 
WITAMINY ich rola w kosmetykach
 
Jak dobrze pamiętacie z biologii witaminy nie są syntezowane przez ludzki organizm, muszą być dostarczane z zewnątrz. Substancje te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i przebiegu wielu procesów w organizmie.
 
W takim razie nasuwa się pytanie, jakie są korzyści z zastosowania witamin w kosmetykach? Cały wachlarz, od rozjaśniania przebarwień, syntezy kolagenu, działania antyoksydacyjnego, czy przeciwzapalnego.
 
Witaminy możemy podzielić na dwie grupy:
  • rozpuszczalne w wodzie: C, B1, B2, B3, B6, B12, H, kwas foliowy
  • rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K
 
Witamina A 🥕
 
Należy do grupy karotenoidów, czyli żółtych i pomarańczowych barwników. Występuje w postaci prekursora prowitaminy (beta-karotenu), pod wpływem enzymu karotenazy przekształca się w witaminę A. W kosmetykach pełni rolę tzw. normalizatora, ma zdolność do normalizowania rogowacenia skóry. Warunkuje prawidłowy proces, rozwój i wzrost komórek naskórka. Dodatkowo stymuluje proces syntezy kolagenu, co wiąże się ze spłycaniem zmarszczek.
 
 
Wzór strukturalny witaminy A (retinol).
Źródło: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/retinol
 
Na rynku występują różne formy: retinol, estry witaminy A (palmitynian retinylu, octan retinylu), aldehyd (retinal) oraz tretinoina (najaktywniejsza z form).
 
Witamina B3 (nikotynamid) 🥜
 
Witamina ta znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce, zachowując przy tym niskie ryzyko uczuleń oraz bezpieczeństwo stosowania. Polecana jest szczególnie do skóry wrażliwej, skłonnej do przebarwień, dojrzałej, a także trądzikowej.
 
Właściwości:
  • bierze udział w przemianach energetycznych zachodzących na poziomie komórkowym
  • stymuluje produkcję składników barierowych skóry gł. ceramidów (są to składniki lipidowe wypełniające przestrzenie międzykomórkowe)
  • poprawia nawilżenie i elastyczność skóry
  • hamuje TEWL (transepidermalną ucieczkę wody)
  • bierze udział w syntezie ważnych składników budulcowych skóry
  • redukuje przebarwienia skóry, a tym samym wyrównuje koloryt
  • reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum, co w przypadku skór trądzikowych znacznie poprawia stan skóry

 
Wzór strukturalny witaminy B3.
Źródło: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/12198448

 

Witamina C 🍋
 
Witamina C w ostatnich latach stała się bardzo popularna, ze względu na swoje właściwości i dobroczynny wpływ na skórę. Obecnie na rynku możemy spotkać różne formy witaminy C np.:
  1. MAP (Magnesium Ascrobyl Phosphate)
  2. SAP (Sodium Ascorbyl Phosphate)
  3. Ascorbyl Glucoside
  4. Ascorbyl Palmitate
  5. Tetrahexyldecyl Ascorbate
  6. 3-O-Ethyl Ascorbic Acid
  7. Ascorbic Acid
Ostatnia forma, czyli kwas askorbinowy jest niestety bardzo niestabilna. W kontakcie ze światłem i powietrzem bardzo szybko zmienia swoją barwę (utlenia się), co w efekcie prowadzi do jej bezużyteczności. Dlatego obecne formy mają za zadanie utrzymać witaminę C stabilną, a następnie uaktywnić ją dopiero w skórze.
 
Właściwości:
  • jest silnym antyoksydantem, raz z antyoksydantami, które występują w skórze (SOD -o tym składniku pisaliśmy tutaj 👉 https://plantea.pl/pl/n/4) tworzy silny płaszcz ochraniający skórę przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniami.
  • w preparatach fotoochronnych wspomaga działanie antyoksydacyjne. Same filtry chronią skórę jedynie w połowie przed wolnymi rodnikami, zatem zastosowanie stabilnej formy wit. C wpływa kompleksowo na ochronę skóry
  • wspomaga syntezę kolagenu i elastyny oraz zmniejsza ich degradację
  • rozjaśnianie skóry, witamina C ma zdolność do hamowania enzymu tyrozynazy
  • działa przeciwzapalnie - zapobiega utlenianiu łoju, co w efekcie zmniejsza komedogenność


Wzór strukturalny pantenolu.
Źródło: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/4678

 

Witamina E - tokoferole 🌻
 
Nazywana jest zmiataczem wolnych rodników, wszystko dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Występuje w postaci: alfa, beta, gamma i delta tokoferolu. Najbardziej aktywną formą jest alfa-tokoferol i to ten związek nazywany jest witaminą E.
 
Oprócz właściwości antyoksydacyjnej, spowalnia proces starzenia się skóry, wspomaga gojenie ran. Wnika w głąb bariery lipidowej skóry, co powoduje jej uszczelnienie i wzmocnienie błony komórkowej.
 
Witamina E pełni dodatkową funkcję w preparatach stricte tłuszczowych, np. olejkach do ciała, jako “konserwant” (zabezpiecza tłuszcze przed jełczeniem).
 

Wzór strukturalny alfa-tokoferolu.
Źródło: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/14985
 
 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl